Odprawa na lotnisku - co trzeba wiedzieć?

Porady

 Start / Porady

Odprawa na lotnisku to rutynowa czynność wykonywana przez osoby, które często podróżują samolotem (zarówno w celach służbowych, jak i turystycznych). Jednak dla osób, które nigdy nie korzystały z tego środka komunikacji, może być jednocześnie stresującym doświadczeniem. Trzeba zadbać m.in. o odpowiedni bagaż (dotyczy to wymiarów, wagi i liczby bagaży), następnie należy sprawdzić czy wystarczy paszport, czy dowód. Konieczne jest też zapoznanie się z innymi informacjami związanymi z lotem. Zatem jak prawidłowo przygotować się do odprawy?

Odprawa na lotnisku w Krakowie

Odprawa na lotnisku – najważniejsze informacje

Cały proces odprawy może nieco różnić się ze względu na typ lotniska, linie lotnicze, a także rodzaj lotu. Z tego powodu poniższe informacje należy traktować jako ogólne wytyczne dotyczące odprawy na lotniskach lokalnych i międzynarodowych portach lotniczych. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

  • Jednym z największych problemów, który w skrajnych przypadkach może być przyczyną anulowania lotu, jest nieważny paszport. W sytuacji, gdy destynacją lotu jest kraj spoza Unii Europejskiej, jednym z wymogów jest posiadanie paszportu, który jest ważny przez co najmniej 3 lub więcej miesięcy. Jeżeli nasz paszport jest nadal ważny, ale nie mieści się w wyznaczonym zapasie, należy wymienić go na nowy.
  • W przypadku standardowych lotów, większość linii lotniczych oferuje możliwość odprawy online. Choć wymaga to pobrania i zainstalowania aplikacji na urządzeniu mobilnym, to z pewnością warto to zrobić. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla osób, które podróżują wyłącznie z bagażem podręcznym. Oprawa online umożliwia wybranie miejsca i wygenerowanie boarding pass. Na niektórych lotniskach trzeba posiadać wydrukowany bilet lotniczy, jednak na większości wystarczy okazać wersję elektroniczną (np. na smartfonie).

Bilety lotnicze, odpowiedni bagaż i dodatkowe informacje

Bilety przeważnie kupuje się z wyprzedzeniem. Dobrą praktyką jest zakup bezpośrednio na stronach internetowych linii lotniczych lub u sprawdzonych pośredników. Jak wygląda sama odprawa na lotnisku?

  • Osoby, które podróżują wyłącznie z bagażem podręcznym (i wykonały odprawę online) mogą skierować się od razu do kontroli bezpieczeństwa. Przeważnie przed wejściem musimy okazać bilet lotniczy (w zależności od lotniska jest to wersja papierowa lub elektroniczna).
  • Podróżni z bagażem rejestrowanym muszą nadać bagaż. Na większości lotnisk, bez względu na linie lotnicze, jest on nadawany w jednym budynku. Osobne kolejki i monitory, na których są wyświetlane informacje dotyczące kierunku lotu lub linii lotniczych są wskazówką dla podróżnych. W trakcie nadawania bagażu torba lub walizka jest ważona i odpowiednio oznakowana. Kolejnym krokiem jest udanie się do kontroli bagażu podręcznego.
  • Parking Balice znajdujący się bardzo blisko lotniska pozwala na bezpieczne zaparkowanie pojazdów zarówno na krótszy, jak i dłuższy okres.

Transport zwierząt podlega osobnym regulacjom, które obejmują m.in. odpowiednie klatki i inne wytyczne. Odpowiednio wcześnie przed wylotem należy skontaktować się z linią lotniczą i zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi wymaganiami dotyczącymi przewożenia zwierząt.


Lotnisko Balice – informacja co można wnieść na pokład samolotu

W trakcie kontroli osobistej pracownicy lotniska sprawdzą bezpieczeństwo bagażu podręcznego podróżnych i wyrywkowo kontrolują wybrane osoby. Nie można zabrać ze sobą żadnych niebezpiecznych przedmiotów typu noże, skalpele i inne ostre narzędzia. Dodatkowo zabrania się wnoszenia bardzo dużych powerbanków. Podczas kontroli pracownicy sprawdzają również płyny. Jedno opakowanie nie może zawierać więcej niż 100 ml płynu. Warto zaznaczyć, że za opóźniony lot każdy pasażer może ubiegać się o rekompensatę. Odszkodowanie za opóźniony lot jest uzależnione m.in. od długości lotu, a także długości opóźnienia.

info kontakt
Copyright © 2015 Parking lotnisko Balice Kraków. Parking DARKO | Polityka Prywatności | Projekt strony